Mega Mega: immerszív kiállítás mutatja be Romford ’90-es évekbeli rave-forradalmát
Írta: Ostroml
Október és december között látogatható a Mega Mega: Romford’s Suburban Sound Revolution, egy új immerszív kiállítás, amely azt mutatja be, milyen meghatározó szerepet játszott Romford a brit elektronikus zene fejlődésében a ’90-es években.
Az essexi előváros ebben az időszakban a londoni rave-kultúra egyik fontos olvasztótégelyévé vált. Kalózrádiók, producerek, DJ-k, promóterek és lemezboltok sűrű hálózata alakult ki a környéken, miközben a korai hardcore-ból fokozatosan új irányzatok, köztük a jungle, a drum & bass és a UK garage nőttek ki.
Romford történetének egyik kulcsfigurája Danny Donnelly, akinek Boogie Times lemezboltja és később a Suburban Base kiadója komoly szerepet játszott a korszak hangzásának formálásában és terjesztésében. A label katalógusában olyan meghatározó felvételek is megjelentek, mint a Sonz of a Loop Da Loop Era „Far Out” című száma vagy a Smart E’s „Sesame’s Treet” kislemeze.
A kiállítást Katherine Green kurálja a Havering London partnerségével. A történetet nem kizárólag tárgyakon keresztül mesélik el: archív felvételek, hanganyagok és a szcéna egykori résztvevőinek személyes visszaemlékezései is helyet kapnak.
A Mega Mega egyik legkülönlegesebb installációja Rosie Strickland Bosh című munkája. A projekt egy VW Golfot alakít át egyfajta „mikroklubbá”, amely egyszerre működik hanginstallációként és a helyi rave-kultúra szóbeli történeteinek gyűjtőhelyeként.
A szervezők magukat a romfordiakat is bevonják a történet dokumentálásába. Nyitott felhívás keretében bárki beküldheti saját emlékeit, történeteit és archív anyagait. Ezekből egy olyan gyűjtemény épül, amelyet a tervek szerint a kiállítás bezárása után is nyilvánosan hozzáférhetővé tesznek.
A Mega Mega egy szélesebb kulturális hullám része. 2026-ban több brit intézmény is a rave, a jungle és a free party mozgalmak történetével foglalkozik. A nottinghami Bonington Gallery Common Grounds – Counterculture & Confrontation Since 1976 kiállítása a brit ellenkultúra és free party mozgalom történetét dolgozza fel, míg Bristolban egy Krust által kurált tárlat tekint vissza a város három évtizedes jungle-örökségére.
A V&A Eastben Jaqueline Springer The Music is Black: A British Story projektje szintén a brit zenei kultúra történetének fontos fejezeteit vizsgálja.
A Mega Mega: Romford’s Suburban Sound Revolution azonban kifejezetten arra az elővárosi közegre koncentrál, amely a ’90-es években messze nagyobb hatást gyakorolt a brit klubzenére, mint amekkorát Romford földrajzi mérete alapján sejteni lehetne.
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: