Az AI-botok megtámadják a popzenét? – Jorja Smith kiadója keményen fellép az 'I Run' ügyében
Írta: Ostroml
A zeneipar egyre erősebben szembesül a mesterséges intelligencia térnyerésével, és a legfrissebb konfliktus most Jorja Smith kiadója, a FAMM és a brit Haven dance formáció között robbant ki. A vita középpontjában az 'I Run' című dal áll, amely októberben vált virálissá a TikTokon, majd gyorsan a listák élére ugrott az USA-ban és az Egyesült Királyságban is – mielőtt szerzői jogsértésre hivatkozva eltávolították a streaming platformokról.
A kiadó szerint a dalt AI segítségével hozták létre, a vokál pedig Jorja Smith hangját klónozza, még akkor is, ha a felvételen szereplő énekes személyét nem nevezték meg. A FAMM hangsúlyozta, hogy az ügy túlmutat egyetlen előadón: szerintük a tét az, hogy mi lesz az iparág jövője, ha az AI által készített zenék megjelölés nélkül áradhatnak be a piacra.
A kiadó célja, hogy a jövőben egyértelmű jelölést kapjon minden AI-közreműködés, így a közönség eldönthesse, milyen tartalmat fogyaszt. Kiemelték: „Nem engedhetjük, hogy ez váljon az új normává.” A vita hátterében az is áll, hogy a brit kormány szerzői jogi szabályozást módosító tervei miatt több mint ezer művész, köztük Kate Bush és Paul McCartney, egy néma albumot adott ki tiltakozásként, jelezve: nem kérnek az átláthatatlan AI-folyamatokból.
Mindeközben a 'I Run' készítői elismerték, hogy AI-t használtak a dal megírásához, de állításuk szerint az eredeti éneket a producer, Harrison Walker rögzítette. A dalt új énekkel is kiadták, ám a jogi eljárás ettől még nem állt le.
A FAMM abban bízik, hogy bizonyítható lesz az AI szerepe a dalszöveg és dallam megalkotásában. Ha a bíróság nekik ad igazat, a bevételeket Jorja Smith dalszerző-társaival arányosan osztanák fel. A zeneipar most feszülten figyel: a döntés irányt szabhat annak, hogyan kezelik a jövő mesterségesen generált popslágereit.
HOZZÁSZÓLÁSOK
A hozzászóláshoz be kell jelentkezned.
LoginOLVASD EL EZEKET IS: